فشار خون بالا قاتل خاموش نام‌گذاری شده و متاسفانه افراد زیادی هستند که از ابتلای خود به این بیماری اطلاع ندارند. بنابراین مراقبت و در نظر گرفتن اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان آن بسیار حائز اهمیت است. لذا در این مقاله به بررسیهای انجام شده و تاثیر مثبت زعفران بر فشار خون میپردازیم:

تحقیقات علمی:

محققان دانشگاه علوم پزشكي مشهد در يك طرح تحقيقاتي تاثير عصاره آبي زعفران و دو تركيب موجود در آن شامل كروسين و سافرانال در كاهش فشار خون را مورد بررسي قرار دادند .

به گزارش ايرنا از دانشگاه علوم پزشكي مشهد ،اين تحقيق توسط دكتر محسن ايمن شهيدي ، دكتر حسين حسين زاده و دكتر ياسر جواد پور از اعضاء هيئت علمي دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي مشهد انجام شده است .

در اين مطالعه ، اثر عصاره آبي زعفران و دو تركيب موجود در آن، كروسين و سافرانال، در كاهش فشار خون با فشار خون طبيعي و همچنين فشار خوني شده با داروي (دزوكسي كورتيكواسترون استات ) مورد بررسي قرار گرفته است.

در اين تحقيق ،سه دوز كروسين ،سافرانال و عصاره آبي به صورت داخل وريدي به گروه هاي 5 تايي از حيوانات با فشار خون طبيعي يا بالا تزريق شد و اثر آنها بر روي ميانگين فشار خون شرياني (MABP) و ضربان قلب بررسي شد.

بر اين اساس :عصاره آبي زعفران، كروسين و سافرانال، فشار خون شرياني را به صورت وابسته به دوز در حيوانات با فشار خون طبيعي و فشار خون بالا، كاهش داد.

با توجه به نتايج اين مطالعه مي توان گفت كه عصاره آبي كلاله زعفران اثرات پايين آورنده فشار دارد كه به نظر مي رسد بخشي از آن ناشي از دو تركيب موثره موجود در گياه، يعني كروسين و سافرانال، است و سافرانال در پايين آوردن فشار خون، قدرت اثر بيشتري نسبت به كروسين دارد.
گفتني است : كروسين و سافرانال دو ماده موثره در زعفران هستند .

کلام آخر:

رژیم غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کنید تا احتمال ابتلا به این بیماری کمتر شود. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، از تاثیر زعفران بر فشار خون غافل نشوید. 

بهترین راه استفاده از زعفران برای تنظیم فشار خون، استفاده از آن در تهیه دمنوش های گیاهی مختلف می باشد. دمنوش زعفران ناب را می توان با عسل، آب جوش و گلاب تهیه نموده و از آن در حد تعادل برای کاهش فشار خون استفاده نمایید.

ورزش کنید، غذای سالم و ارگانیک مصرف کنید و با استفاده از زعفران ارگانیک ناب، شدت و علائم این بیماری را بهبود داده و کنترل نمایید.

 برندینو با عرضه محصولات غذایی ارگانیک به سلامتی جامعه می اندیشد.